Wpis dodano: 2017-08-23 12:47

6 kroków do wyboru właściwych okularów

 

Podobnie jak idealnie dopasowany garnitur, para okularów powinna być perfekcyjnie dobrana do mężczyzny. Odpowiednie oprawki dodają pewności siebie, noszą się komfortowo i są skutecznym sposobem na poprawę widzenia – hattrick! Oto szybki przewodnik, jak wybrać właściwe męskie okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne w zależności od rozmiaru głowy, kształtu twarzy i cech szczególnych.

Wielkość oprawek

Wielkość opraw jest zazwyczaj określana jako: szerokość soczewek - szerokość mostka - szerokość skroni. Na przykład: 51mm - 21mm - 145mm.

Kluczem jest znalezienie rozmiaru odpowiadającego całkowitej szerokości twarzy, przy jednoczesnym uwzględnieniu rozmieszczenia oczu (szerokość soczewek) względem przestrzeni między nimi (szerokość mostka).

Rozmiar powinien być dopasowany indywidualnie dla każdego przypadku, ponieważ zależy w dużym stopniu od proporcji i wybranego stylu. Ale pewne ogólne wytyczne można traktować jako punkty wyjścia dla całkowitej szerokości oprawek (szerokość soczewek x2 + szerokość mostka):

  • Mała/wąska twarz: 125mm - 129mm
  • Średnia twarz: 130mm - 134mm
  • Duża twarz: 135 mm - 139 mm
  • Szeroka twarz: 140mm - 145mm

1. Szerokość oprawek powinna odpowiadać szerokości twarzy. Oznacza to, że patrząc prosto na siebie, soczewki nie powinny wystawać zza boków twarzy (co oznaczałoby, że oprawka jest zbyt szeroka), natomiast boki oprawek nie powinny być widoczne po założeniu ich na nos (to znaczy, że okulary są zbyt wąskie).

2. Powinieneś widzieć swoje brwi ponad oprawkami. Przynajmniej połowę z nich, najlepiej odrobinę więcej niż połowę.

3. Obie gałki oczne powinny znajdować się bezpośrednio w centrum soczewki, od lewej do prawej. Odległość między rogiem oka a krawędzią soczewki powinna być taka sama po obu stronach oka.

4. Twoje oko powinno „wypełniać” górną część soczewki. Dolna część oka powinna znajdować się w pionowym środkowym punkcie soczewki.

5. Zauszniki należy dopasować do uszu. Jeśli masz problemy z okularami przesuwającymi się w dół nosa, musisz mieć zagięte zauszniki, aby utrzymać je na swoim miejscu.

6. Całość okularów powinna znajdować się w przybliżeniu pośrodku twarzy. Powinny zapewnić asymetryczną równowagę między górną a dolną częścią twarzy. W każdym z poniższych przykładów zauważamy, że jest mniej więcej równa odległość między górną krawędzią oprawek, górną częścią głowy, a dolną częścią od dołu podbródka. 

Model 1 ma mocno zarysowaną szczękę, którą uzupełnia ładny kątowy kształt kwadratowych soczewek. Zwróć uwagę na brew wystającą nad soczewkę (nieco ponad połowa, co jest idealnym przykładem). Oczy wypełniają w przybliżeniu górną połowę soczewek. Mieszane brązy i żółcie są wspaniałym uzupełnieniem dla jego jasnej skóry i włosów.

 

Model nr 2 to postawny facet, co oznacza, że ma większą głowę i twarz, a zatem potrzebuje większych oprawek. Wybieramy dla niego większe, okrągłe soczewki. Mają też niski mostek, które idealnie pasuje do przeźroczystych oprawek w tym kształcie. I znowu zauważ położenie brwi, odstępy między oczami oraz zachowane całkowite proporcje oprawek w stosunku do nietypowej twarzy.

 

Model nr 3 ma okrągły kształt twarzy, ale i wygląda świetnie w okrągłych okularach. Dlatego tak naprawdę nie warto wierzyć na 100% w to, że tylko jeden kształt okularów będzie pasować do danego kształtu twarzy. Co ważniejsze, mają one być proporcjonalne do rozmiaru i pasować do Twojej twarzy. Zaskakujące, prawda?

Dobór koloru

Oprócz znalezienia pasujących oprawek do kształtu i wielkości twarzy, należy szukać okularów (i soczewek), które uzupełnią naturalne kolory - co oznacza, że należy wziąć pod uwagę odcień skóry, włosów i najczęściej noszone kolory.

Dużą różnicę robi kolor soczewek oraz ich poziom przezroczystości. Na przykład możliwość dostrzeżenia Twoich oczu zza kolorowych szkieł zdecydowanie zmienia Twój wygląd. Ogólnie rzecz biorąc, radzimy nosić soczewki na tyle ciemne, żeby oczy były ledwo widoczne. 

Na koniec jeszcze jedna rada - jeśli szukasz nowej pary soczewek na nadchodzący sezon, zapytaj o zdanie kogoś, komu ufasz pod kątem dobrego stylu. Nie kupuj stylowych okularów tylko dlatego, że wyglądają dobrze na kimś innym. Jest duża szansa, że wasze twarze się mocno różnią. Odpowiednie dopasowanie do konkretnej twarzy jest kluczowe.

Artykuł przedrukowany z www.articlesofstyle.com

bezpłatna wysyłka
30 dni darmowej wymiany/zwrotu
100% gwarancji oryginalnych okularów
+ 2 lata gwarancji
pomoc eksperta

Ostatnio na blogu

2017-12-04 14:16
Kierowco, dobierz właściwe okulary do jazdy autem
Kierowca w okularach przeciwsłonecznych to częsty widok na drodze, ale nie we wszystkich okularach możesz prowadzić auto... Niektóre modele zbyt mocno blokują przedostawanie się światła do oczu i pogarszają widoczność, podczas gdy inne, przez określony kolor soczewki, negatywnie wpływają ...
Czytaj dalej...
2017-10-26 11:41
Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?
Czy Twoje dziecko nagle zaczęło mieć problemy w szkole? Przyczyn może być wiele, ale możemy pomóc Ci wyeliminować jedną z nich. Powód może być bardzo prozaiczny, mianowicie Twoja pociecha może mieć problemy ze śledzeniem tego, co się dzieje na tablicy! Zwróć uwagę na to, cz...
Czytaj dalej...
2017-10-26 11:33
Czy jesteś dalekowidzem?
Masz problemy z dostrzeganiem detali punktów znajdujących się dosłownie pod Twoim nosem? Często mrużysz oczy, aby zobaczyć wyraźnie niedaleki obiekt i czujesz zmęczenie oczu, gdy koncentrujesz się na pobliskich obiektach? Jeśli choć na jedno z pytań odpowiesz „TAK”, prawdopodo...
Czytaj dalej...

Wszelkie prawa zastrzeżone ⓒ 2016