Wpis dodano: 2017-10-26 11:41

Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

 

Czy Twoje dziecko nagle zaczęło mieć problemy w szkole? Przyczyn może być wiele, ale możemy pomóc Ci wyeliminować jedną z nich. Powód może być bardzo prozaiczny, mianowicie Twoja pociecha może mieć problemy ze śledzeniem tego, co się dzieje na tablicy!

Zwróć uwagę na to, czy np. w domu nie siedzi zbyt blisko ekranu telewizora albo czy nie narzeka na to, że musi przesiadać się do ławek w pierwszych rzędach podczas zajęć. Jeśli odpowiedź brzmi "TAK", Twoje dziecko może być krótkowidzem i powinno odwiedzić optometrystę lub optyka, żeby przeprowadzić badanie wzroku.

Co oznacza słowo "krótkowzroczność"?

Krótkowzroczność lub inaczej miopia to stan powodujący, że odległe obiekty wydają się rozmyte, a obiekty bliskie można zobaczyć bez przeszkód. Przeciwieństwem krótkowzroczności jest dalekowidztwo. Miopia staje się chorobą cywilizacyjną, ponieważ zachorowalność zwiększa się wraz z nowinkami technologicznymi oraz przekazywanymi z pokolenia na pokolenie predyspozycjami genetycznymi. 

Zwykle krótkowzroczność stwierdza się u dzieci w wieku 6-12 lat, dlatego pierwsze stadium krótkowzroczności u dzieci nosi miano „szkolnej” (jest to wada do -3 dioptrii). Kolejne stadia miopii mogą pojawić się około wieku dojrzewania (średnia krótkowzroczność od 4 do -6 dioptrii) oraz około 20. roku życia (krótkowzroczność wysoka, która przekracza -6 dioptrii). Problem stabilizuje się (ale nie zanika samoczynnie), gdy gałka oczna przestaje rosnąć około 22. Roku życia.

Skąd bierze się krótkowzroczność?

Miopia najczęściej jest spowodowana za długą gałką oczną, przez co obraz jest skupia się nie na siatkówce, lecz przed nią. Efekt potęguje nieprawidłowe oświetlenie i wpatrywanie się długo w jeden punkt, np. w ekran smartphone.

Skąd wiadomo, czy dziecko jest krótkowidzem?

Objawy krótkowzroczności stosunkowo łatwo rozpoznać. Do najczęstszych należą:

  • siedzenie blisko telewizora, lub tablicy w szkole,
  • częste bóle głowy i zmęczone oczy,
  • regularne przecieranie oczu i zaczerwienienia,
  • przysuwanie książki bliżej oczu.

Nie można bagatelizować tych sygnałów. Aby uchronić dziecko przed postępującymi problemami ze wzrokiem, należy jak najszybciej wykonać badanie wzroku u specjalisty i dobrać metodę leczenia. Najwygodniejszą dla dziecka i najmniej inwazyjną opcja jest dobór odpowiednich okularów o mocy dobranej podczas badania. Soczewki kontaktowe również mogą być rozwiązaniem ale wymagają od noszącego dyscypliny związanej chociażby z higieną. Potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszej metody? Chętnie pomożemy dobrać idealne okulary dla Twojego dziecka, które nie będą utrudniały mu codziennych aktywności i przywrócą pełen komfort wyraźnego widzenia. Zapraszamy!

 

bezpłatna wysyłka
30 dni darmowej wymiany/zwrotu
100% gwarancji oryginalnych okularów
+ 2 lata gwarancji
pomoc eksperta

Ostatnio na blogu

2017-12-04 14:16
Kierowco, dobierz właściwe okulary do jazdy autem
Kierowca w okularach przeciwsłonecznych to częsty widok na drodze, ale nie we wszystkich okularach możesz prowadzić auto... Niektóre modele zbyt mocno blokują przedostawanie się światła do oczu i pogarszają widoczność, podczas gdy inne, przez określony kolor soczewki, negatywnie wpływają ...
Czytaj dalej...
2017-10-26 11:41
Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?
Czy Twoje dziecko nagle zaczęło mieć problemy w szkole? Przyczyn może być wiele, ale możemy pomóc Ci wyeliminować jedną z nich. Powód może być bardzo prozaiczny, mianowicie Twoja pociecha może mieć problemy ze śledzeniem tego, co się dzieje na tablicy! Zwróć uwagę na to, cz...
Czytaj dalej...
2017-10-26 11:33
Czy jesteś dalekowidzem?
Masz problemy z dostrzeganiem detali punktów znajdujących się dosłownie pod Twoim nosem? Często mrużysz oczy, aby zobaczyć wyraźnie niedaleki obiekt i czujesz zmęczenie oczu, gdy koncentrujesz się na pobliskich obiektach? Jeśli choć na jedno z pytań odpowiesz „TAK”, prawdopodo...
Czytaj dalej...

Wszelkie prawa zastrzeżone ⓒ 2016