Wpis dodano: 2017-12-04 14:16

Kierowco, dobierz właściwe okulary do jazdy autem

 

Kierowca w okularach przeciwsłonecznych to częsty widok na drodze, ale nie we wszystkich okularach możesz prowadzić auto... Niektóre modele zbyt mocno blokują przedostawanie się światła do oczu i pogarszają widoczność, podczas gdy inne, przez określony kolor soczewki, negatywnie wpływają na spektrum widzenia i kontrast kolorów rozpoznawalnych dla kierowcy. Poniższy artykuł potraktujcie jako przewodnik, który pomoże dobrać bezpieczne i stylowe okulary do jazdy autem.

Styl opraw

Podczas jazdy ważne jest, aby widzieć wyraźnie i aby chronić oczy przed słońcem. Ponadgabarytowe oprawki, wypromowane przez celebrytów, mogą utrudniać widzenie peryferyjne, przez co trudniej dostrzec zagrożenia na drodze, zwiększając ryzyko wypadków. Oprawki z dużymi soczewkami i cienką obudową, takie jak aviatory, są dobre do utrzymania widzenia peryferyjnego, zapewniając jednocześnie ochronę przed słońcem. Obły kształt oprawek zapewnia ochronę przed słońcem pod każdym kątem, bez zakłócania widzenia.

Kolor soczewki

Soczewki o różnych kolorach wpływają na to, ile światła jest w stanie dotrzeć do oczu, jak dobrze osoba może zobaczyć określone kolory i jaki jest dostrzegalny stopień kontrastu. W związku z tym wybór niewłaściwych kolorowych soczewek może negatywnie wpłynąć na to, jak dobrze kierowca może rozróżniać znaki drogowe i sygnalizację świetlną oraz wykrywać potencjalne zagrożenia.

Badania naukowe wskazują, że różowe, niebieskie i zielone soczewki nie powinny być noszone podczas jazdy, ponieważ mogą powodować brak reakcji na czerwone światła. Najlepsze soczewki do jazdy są szare i brązowe (z polaryzacją), ponieważ są neutralne kolorystycznie, co oznacza, że nie zmieniają wyglądu kolorów podczas noszenia. Wiele okularów zaprojektowanych specjalnie dla kierowców ma również żółte i bursztynowe soczewki, które mogą poprawić kontrast i kontury.

Stopień zabarwienia

Bez względu na to, jakie soczewki kolorowe wybierzesz, gęstość barwy jest kolejnym ważnym czynnikiem. Stopień zabarwienia jest oceniana w skali klasowej od 0 (czysta) do 4 (bardzo ciemna) i jest najważniejszym czynnikiem określającym, ile światła jest w stanie dotrzeć do oczu osoby noszącej. Dwie podobne pary okularów przeciwsłonecznych z szarymi soczewkami nie blokują na przykład tego samego poziomu światła, jeśli mają różne oceny gęstości. Zgodnie z prawem wszystkie okulary przeciwsłoneczne muszą być oznaczone odpowiednim numerem gęstości. Poniższe zestawienie przedstawia najlepsze zastosowanie dla każdego stopnia zabarwienia:

Klasa 0 (przejrzysta)

Przejrzystość 80% - 100%

Odpowiednie na dzień lub podczas jazdy w nocy

 

Klasa 1 (light)

Przejrzystość 43% - 80%

Do dziennej jazdy, przy lekkim nasłonecznieniu

 

Klasa 2 (średnie)

Przejrzystość 18% - 43%

Odpowiednie do jazdy dziennej przy średnim nasłonecznieniu

Klasa 3 (ciemne)

Przejrzystość 8%-18%

Odpowiednie do jazdy dziennej przy dużym nasłonecznieniu.

Klasa 4 (bardzo ciemne)

Przejrzystość 3%-8% 

Odpowiednie w warunkach bardzo silnego nasłonecznienia na dużych wysokościach, nie nadają się do jazdy samochodem w żadnych warunkach.

Tutaj widać, że okulary przeciwsłoneczne o klasie światła 3-8% (klasa 4) nigdy nie powinny być noszone za kierownicą, podczas gdy klasa 0 przydaje się tylko w przypadku pochmurnej pogody za dnia lub w nocy. Noszenie okularów przeciwsłonecznych o niewłaściwym zabarwieniu podczas jazdy może zmniejszyć koncentrację lub powodować senność, zwiększając ryzyko wypadków drogowych.

Okulary polaryzacyjne

Soczewki z polaryzacją są dobrym wyborem dla kierowców, ponieważ znacznie zmniejszają odblaski od reflektorów i światło odbijające się od mokrych nawierzchni na drodze. Zapewnia to o wiele bardziej komfortowe wrażenia podczas jazdy, zmniejszając obciążenie oczu i zapewniając ochronę przed promieniowaniem UV. Spolaryzowane soczewki mogą być również przydatne podczas mgły, ponieważ mogą poprawić kontrast i wyostrzyć szczegóły.

Powłoki soczewek

Wybór okularów przeciwsłonecznych z wybranymi powłokami na soczewkach może pomóc w zapewnieniu klarowności podczas jazdy, a także w poprawie wydajności i trwałości okularów przeciwsłonecznych.

Podczas produkcji soczewek są one wysoce wypolerowane, aby uzyskać gładkie wykończenie, jednak przez to odbijają one około 10% światła, które trafia w ich powierzchnię. Powłoka antyrefleksyjna znacznie redukuje ten problem, ponieważ dzięki niej więcej światła jest w stanie przechodzić przez soczewki, poprawiając w ten sposób widoczność. Kolejną zaletą powłoki przeciwodblaskowej jest odpychanie wody i smaru, dzięki czemu okulary przeciwsłoneczne są czyste i przejrzyste. Odporna na zarysowania powłoka pomaga przedłużyć żywotność okularów przeciwsłonecznych, pomagając chronić soczewki przed uszkodzeniem. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kupując okulary przeciwsłoneczne, należy zwrócić uwagę na oznaczenie "CE", które zwykle znajduje się na wewnętrznej stronie jednego z zauszników. Oznacza to, że soczewki spełniają normę europejską BS EN 1836: 2005 i dlatego zapewniają odpowiednią ochronę przed promieniami UV.

 

bezpłatna wysyłka
30 dni darmowej wymiany/zwrotu
100% gwarancji oryginalnych okularów
+ 2 lata gwarancji
pomoc eksperta

Ostatnio na blogu

2017-12-04 14:16
Kierowco, dobierz właściwe okulary do jazdy autem
Kierowca w okularach przeciwsłonecznych to częsty widok na drodze, ale nie we wszystkich okularach możesz prowadzić auto... Niektóre modele zbyt mocno blokują przedostawanie się światła do oczu i pogarszają widoczność, podczas gdy inne, przez określony kolor soczewki, negatywnie wpływają ...
Czytaj dalej...
2017-10-26 11:41
Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?
Czy Twoje dziecko nagle zaczęło mieć problemy w szkole? Przyczyn może być wiele, ale możemy pomóc Ci wyeliminować jedną z nich. Powód może być bardzo prozaiczny, mianowicie Twoja pociecha może mieć problemy ze śledzeniem tego, co się dzieje na tablicy! Zwróć uwagę na to, cz...
Czytaj dalej...
2017-10-26 11:33
Czy jesteś dalekowidzem?
Masz problemy z dostrzeganiem detali punktów znajdujących się dosłownie pod Twoim nosem? Często mrużysz oczy, aby zobaczyć wyraźnie niedaleki obiekt i czujesz zmęczenie oczu, gdy koncentrujesz się na pobliskich obiektach? Jeśli choć na jedno z pytań odpowiesz „TAK”, prawdopodo...
Czytaj dalej...

Wszelkie prawa zastrzeżone ⓒ 2016