Co warto wiedzieć o rękawiczkach medycznych?
Lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki oraz inny personel medyczny w swojej pracy używają jednorazowych rękawiczek medycznych. Takich rękawiczek każdego dnia używają także laboranci i kosmetyczki. Rękawiczki medyczne muszą spełniać pewne normy. Zobaczmy, jakie są dobre rękawiczki medyczne.
Z jakich materiałów produkowane są medyczne rękawiczki?
W sprzedaży znajdują się rękawiczki medyczne oraz rękawice stomatologiczne wyprodukowane z bardzo różnych materiałów. Dostępne są rękawiczki winylowe, lateksowe i nitrylowe. Zarówno rękawice medyczne, jak i stomatologiczne rękawice muszą być wytrzymałe, a jednocześnie na tyle cienkie, aby noszący je personel medyczny, kosmetyczki i laboranci nie tracili wyczucia w dłoniach. Z używania rękawiczek lateksowych wiele osób rezygnuje, gdyż używany do ich produkcji lateks bardzo często wywołuje uczulenie. Dla osób z alergią może to stanowić duże niebezpieczeństwo.
Jakie normy powinny spełniać rękawice stomatologiczne?
W gabinetach stomatologicznych powinny być używane wyłącznie rękawice medyczne. Tak określa się rękawice, które spełniają aż cztery normy: EN 455 -1, EN 455-2, EN 455-3, EN-4. Na opakowaniu rękawiczek spełniających te normy widnieją symbole CE oraz EN 455. Rękawice medyczne dostępne są w różnych rozmiarach. Dobranie najbardziej odpowiednich nie jest trudne. Można je kupić w wersji pudrowej i bez pudru. Rękawiczki w wersji pudrowanej są wygodniejsze do założenia. Łatwiej też się je zdejmuje. Rękawice stomatologiczne mogą być sterylne i niejałowe.