Jak otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Jak otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Fotowoltaika już od wielu lat cieszy się dużą popularnością – i to zarówno wśród firm, jak i osób prywatnych. I trudno się temu dziwić, gdyż takie rozwiązanie posiada bardzo wiele zalet. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Dodatkowym impulsem są też niemałe dopłaty do fotowoltaiki, które w wielu przypadkach pozwalają zrealizować inwestycję za naprawdę niewygórowane koszty. Jakie dotacje do fotowoltaiki można uzyskać? Oto kilka propozycji.

Ogólnopolskie dofinansowanie do fotowoltaiki

Wiele osób rozważających zamontowanie paneli fotowoltaicznych obawia się zbyt wysokich kosztów takiej inwestycji. A tymczasem można je ograniczyć korzystając z ogólnopolskich programów i dopłat. Najbardziej popularne dopłaty do fotowoltaiki to:

  • Mój Prąd (dofinansowanie – nawet do 50% – do paneli słonecznych, których moc kształtuje się  od 2 do 10 kW)
  • Prosument 2 – pożyczka lub kredyt na fotowoltaikę, której moc nie przekracza 40 kW (kredyty są na bardzo preferencyjnych warunkach)
  • Czyste Powietrze (dofinansowanie do paneli słonecznych w wysokości do 53 tysięcy złotych)
  • ulga termomodernizacyjna (rozliczenie w rocznym zeznaniu podatkowych koszty fotowoltaiki  do 15 tysięcy złotych)

Inne oferowane przez państwo dotacje do fotowoltaiki to między innymi Agroenergia (skierowana do rolników) oraz Bocian i Energia Plus (programy przeznaczone dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą). Dwie ostatnie propozycje dotyczą pożyczek i kredytów.

Regionalne dotacje do fotowoltaiki

Ogólnopolskie dopłaty do fotowoltaiki to tylko część proponowanych dotacji. Równie ciekawe są te realizowane przez samorządy.

Wśród nich warto wymienić dofinansowania z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Regionalnych Programów Operacyjnych czy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dodatkowo warto też sprawdzić, co w tym temacie oferuje konkretne województwo. Dopłaty do fotowoltaiki są obecnie bardzo rozbudowane. Dzięki temu każdy zainteresowany może skorzystać właśnie z takiej pomocy.