Podstawowe rodzaje dofinansowania fotowoltaiki

Podstawowe rodzaje dofinansowania fotowoltaiki

Fotowoltaika posiada bardzo wiele zalet – jest nie tylko wygodna i praktyczna, ale też bezpieczna, ekologiczna i bardzo ekonomiczna. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie takiej instalacji.

Jednak wiele z nich obawia się zbyt wysokich kosztów inwestycji, które będą zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. Na szczęście istnieją różnorodne dopłaty do fotowoltaiki, które pozwalają sfinansować panele na bardzo atrakcyjnych warunkach. Jakie dotacje do fotowoltaiki warto rozważyć? Sporo zależy od tego, czy korzysta z nich firma czy też osoba prywatna.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm

Firmy – podobnie jak osoby prywatne – coraz częściej decydują się na zamontowanie fotowoltaiki. I podobnie jak osoby prywatne mogą skorzystać z różnych form finansujących tę inwestycję. W tym przypadku dostępny jest zwłaszcza kredyt na fotowoltaikę, który jest dostępny w dwóch programach – Bocian oraz Energia Plus (ten drugi oprócz preferencyjnego kredytu oferuje też bezzwrotne finansowanie). Celem obu programów jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla poprzez produkcję energii z odnawialnych źródeł. 

Dotacje na fotowoltaikę dla osób prywatnych

Dofinansowanie do paneli słonecznych mogą też uzyskać właściciele domów, którzy są zainteresowani takim rozwiązaniem. W tym przypadku dostępne są następujące programy: Mój Prąd, Prosument 2, Czyste Powietrze czy Agroenergia (ta ostatnia jest skierowana do rolników).

Dodatkowo zamontowanie paneli fotowoltaicznych pozwala na skorzystanie z ulgi podatkowej. Wszystkie wymienione dofinansowania do fotowoltaiki to programy ogólnopolskie. Dodatkowo takie dotacje są dostępne w ramach działań samorządowych. Warto z nich skorzystać i cieszyć się ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem.