Szafka sterownicza – niezawodna ochronna dla systemów elektrycznych

Szafka sterownicza - niezawodna ochronna dla systemów elektrycznych

Szafki sterownicze służy jako swego rodzaju tarcze ochronne dla komponentów wewnątrz, zabezpieczając je przed potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez nieautoryzowany dostęp czy szkodliwe warunki zewnętrzne. Dzięki izolacji przewodów i urządzeń od potencjalnych zakłóceń przyczyniają się też znacznie do ich efektywnej pracy.

Szafka sterownicza – jakie rodzaje wyróżniamy?

Te specyficzne obudowy do elektroniki są dostosowane do typów i wielkości instalacji. Najczęściej spotykane modele to:

  • szafy jednomodułowe, które doskonale radzą sobie z mniejszymi instalacjami, (szafy serwerowe czy teleinformatyczne),
  • szafy wielomodułowe, ze względu na konstrukcję, przeznaczone do większych instalacji, np. tych umieszczanych na klatkach schodowych. Ich modułowość pozwala na łatwe rozszerzanie i dopasowanie do konkretnych potrzeb danego projektu,
  • szafy rozdzielcze, przeznaczone do zarządzania i zabezpieczania różnorodnych obwodów i systemów w dużych instalacjach elektrycznych.

Wybór odpowiedniego typu szafy sterowniczej zależy od specyfiki i skali danej instalacji.

Szafa sterownicza – jaką wybrać?

Szafa sterownicza to niezbędne urządzenie w wielu sektorach, takich jak: przemysł, budownictwo i każdy inny, gdzie wymagane jest zabezpieczenie systemów elektrycznych. Każda z nich różni się materiałem, z jakiego jest wykonana, wymiarami i specyfikacją techniczną.

W miejscach, gdzie warunki atmosferyczne są surowe, dobrym wyborem są szafy elektryczne ze stali nierdzewnej. Gwarantują one niezawodną ochronę zawartości przed zniszczeniami i zanieczyszczeniami. Z kolei tam, gdzie zagrożenie stanowi korozja, lepsze będą szafki sterownicze ze stali kwasoodpornej. Takie rozwiązania pozwalają na uniknięcie awarii systemów, które mogłyby przyczynić się do nieplanowanych przerw w produkcji.