Szkiełkowanie w teorii i w praktyce
Szkiełkowanie to termin stosowany wtedy, gdy opisujemy obróbkę strumieniową powierzchni. Proces przypomina nieco piaskowanie, choć za idealne ścierniwo do szkiełkowania uchodzi w takim wypadku granulat szklany.
Szkiełkowanie gwarantuje cieszenie się gładką powierzchnią, nie trzeba więc obawiać się charakterystycznego dla piaskowania efektu chropowatości. Granulat szklany odpowiada jednak nie tylko za oczyszczanie i wygładzanie powierzchni, ale również za jej utrwalenie.
Zastosowanie granulatu szklanego w praktyce
Szkiełkowanie z użyciem granulatu szklanego przydaje się przede wszystkim wtedy, gdy konieczne jest poddanie renowacji używanych już elementów. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie jest to jego jedyne przeznaczenie. Szkło do szkiełkowania jest wybierane również wtedy, gdy pojawia się konieczność obróbki surowych powierzchni.
Na granulat do szkiełkowania można przy tym liczyć bez względu na to, czy mamy do czynienia z powierzchniami wykonanymi ze stali kwasoodpornej, aluminium, czy też z innych metali szlachetnych. Co warte podkreślenia, na szkiełkowanie można liczyć również w przypadku podzespołów silników. Granulat szklany można więc stosować zarówno w przypadku głowicy, jak i cylindra oraz pokrywy.
Poziom skomplikowania szkiełkowania
Szkiełkowanie jest procesem, który zwykle jest przeprowadzany w przeznaczonej do tego celu komorze. Jest też opisywane jako proces czysty. W praktyce oznacza to, że granulat do szkiełkowania jest przeznaczony przede wszystkim do nabłyszczania powierzchni oraz jej utrwalania.
To właśnie dlatego oczekuje się, że każdy element przeznaczony do wykonania tego procesu powinien być wcześniej w odpowiedni sposób przygotowany. Zwykle konieczne jest kilkukrotne naprowadzenie na czyszczoną powierzchnię strumienia z granulatem.