To warto wiedzieć o konopiach

To warto wiedzieć o konopiach

Choć termin „konopie” większości z nas kojarzy się przede wszystkim z konopiami indyjskimi i ich relaksacyjnymi właściwościami, nazwa ta ma znacznie więcej znaczeń. Bardzo często przedmiotem analizy są przecież także konopie przemysłowe nazywane również siewnymi. Te nie powodują stanu odprężenia, zarówno powstające z nich włókna, jak i susz konopny posiadają jednak szereg właściwości, których nie da się nie docenić.

Konopie siewne i ich specyfika

Gdy mamy do czynienia z konopiami przemysłowymi, powinniśmy mieć świadomość tego, że ich włókna konopne zawierają jedynie śladowe ilości THC. Nie mają właściwości narkotyzujących, a my nie będziemy w stanie ich uzyskać nawet stosując je w naprawdę dużych ilościach. Jednocześnie mamy do czynienia z roślinami, które nie wymagają ani oprysków, ani innych środków ochronnych, jeśli więc zależy nam na rozwiązaniu naturalnym, wolnym od modyfikacji przyspieszających wzrost, nie mogliśmy trafić lepiej.

Tkaniny z konopi przemysłowych

Konopie przemysłowe są wykorzystywane na przynajmniej kilka sposobów, na pierwszy plan wysuwa się przy tym możliwość tworzenia z nich tkanin. Nasiona konopi siewnych pozwalają na uzyskanie jednego z najmocniejszych włókien naturalnych, a ich wyjątkowe właściwości były z powodzeniem wykorzystywane także przed wiekami.

Konopie przemysłowe charakteryzuje odporność na procesy gnilne, a nowoczesne metody produkcji sprawiają, że tkaniny powstałe z ich wykorzystaniem cechuje też delikatność, której brak do pewnego momentu był uważany za jeden z ich najpoważniejszych niedostatków. Ubrania wykonane z włókna konopnego mają i ten plus, że pozwalają na ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego nadają się więc do pracy na świeżym powietrzu.