Gdzie możemy spotkać się z konopiami przemysłowymi

Gdzie możemy spotkać się z konopiami przemysłowymi

O konopiach nigdy jeszcze nie było tak głośno, jak obecnie. Przedmiotem ogólnonarodowej dyskusji niezmiennie pozostają konopie indyjskie. Nawet osoby niezorientowane w temacie są jednak coraz bardziej świadome tego, że nie jest to jedyna ich odmiana, którą warto się zainteresować. Przedmiotem analizy stają się także konopie przemysłowe, im również warto więc poświęcić chwilę uwagi.

Różne rodzaje i zastosowanie konopi

Mówiąc o konopiach przemysłowych mamy na myśli rośliny wykonane z tak zwanych włókien tekstylnych, a także te, które są uprawiane do celów spożywczych. Należy jednak pamiętać o tym, że polskie prawo jest dość rygorystyczne pod tym względem, a tym samym nasiona konopi przemysłowych nie powinny zawierać więcej niż 0,6% THC w swoim składzie.

Same konopie są roślinami jednorocznymi, a jednym z ich znaków rozpoznawczych są głębokie korzenie oraz wyprostowana łodyga. Ta, w zależności od odmiany, może być zarówno mniej, jak i bardziej rozgałęziona osiągając nawet 3 metry wysokości.

Jak wykorzystuje się konopie

W przypadku konopi przemysłowych, zastosowanie znajdują zarówno włókna, jak i susz konopny. W przemyśle spożywczym są wykorzystywane choćby do produkcji mąki, sosów, dressingów i deserów, w tak zwanym zielonym budownictwie zaś mamy do czynienia z farbami, rozpuszczalnikami oraz cegłami wykonywanymi z ich udziałem. Włókna konopne znajdują zastosowanie także podczas produkcji tkanin cenionych ze względu na swoją wytrzymałość, a także dlatego, że pozwalają skórze oddychać, co pozwala na ich stosowanie podczas pracy na świeżym powietrzu.